Strona głównaEmeryturaZUS zalewa fala pozwów

ZUS zalewa fala pozwów

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju zasypywane są setkami pozwów o wyrównanie wysokości emerytur i rent obliczonych w latach 90. z wykorzystaniem kwoty bazowej niższej od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. ZUS wyjaśnia, że wysokość świadczeń oblicza według obowiązujących przepisów. Skargi i pozwy składane do oddziałów Zakładu są bezzasadne.
Od stycznia 2006 r. do oddziałów Zakładu w całym kraju wpływają pozwy z żądaniem właściwego obliczenia wysokości emerytur i rent i wypłaty rzekomych zaległości. W ostatnim czasie najwięcej pozwów - około 32 tys. - wpłynęło do I Oddziału w Łodzi. Oddział w Radomiu odebrał ponad 7,6 tys. takich pozwów, a oddział w Sosnowcu około 6 tys. Również w Warszawie składane są takie pozwy - w I oddziale złożono ich około 1,9 tys., w II oddziale – ponad 5 tys., a w III oddziale – 1,6 tys.

Wnioskodawcy zarzucają ZUS, że oblicza ich świadczenia od zaniżonej tzw. kwoty bazowej. Rzeczywiście - zgodnie z przepisami wprowadzonymi ustawą z 29 września 1995 r., kwota bazowa stanowiła 93 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kwartale kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Natomiast począwszy od pierwszej waloryzacji w 1996 r. w każdym kolejnym terminie waloryzacji wskaźnik procentowy tej kwoty podlegał wzrostowi (od 1 września 1996 r. - 94 proc., od 1 marca 1997 r. - 95 proc., od 1 września 1997 r. - 96 proc., od 1 marca 1998 r. - 97 proc., od 1 września 1998 r. - 98 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Od 1 stycznia 1999 r., na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, kwota ta jest równa 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne.

Ustawą z 16 lipca 2004 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zobowiązany do ponownego ustalenia wysokości emerytur i rent przyznanych przed 1999 r. Zakład rozpoczął wyrównywanie wysokości świadczeń od 1 marca 2005 r. i realizuje to zadanie według harmonogramu wynikającego z tej ustawy, rozpisanego do 2010 r. W marcu 2007 r. do 94,5 proc. podwyższona zostanie kwota bazowa służąca do obliczania wysokości świadczeń pobieranych przez osoby urodzone po 31 grudnia 1929 r.

Wyjaśnienia wymaga również fakt, że obowiązujące przepisy nie przewidują wyrównań za lata ubiegłe, co oznacza, iż emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia jedynie począwszy od terminu, w którym zgodnie z ustawą świadczenie będzie podlegało ponownemu obliczeniu z urzędu.

"Powielany i przekazywany do sądów pozew o zapłatę nie znajduje żadnego uzasadnienia zarówno w obowiązującym, jak i przeszłym stanem prawnym. Wprowadza to niepokój społeczny i rozbudza płonne nadzieje emerytów i rencistów" - tłumaczy Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS.

Z informacji uzyskanych przez ZUS wynika, że formularze pozwów sprzedawane są na targowiskach i przed kościołami za 3-10 złotych.

www.zus.pl

Aleksander Walczak / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog