Od początku września ZUS przyjął 377,4 tys. wniosków związanych z przywróceniem wieku emerytalnego. Na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn przechodzą głównie osoby, które dotąd były nieaktywne zawodowo.
![Na "obniżoną" emeryturę idą głównie nieaktywni zawodowo [Fot. Herrndorff - Fotolia.com] Na "obniżoną" emeryturę idą głównie nieaktywni zawodowo [Fot. Herrndorff - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Na-obnizona-emeryture-ida-glownie-nieaktywni-zawodowo_img5a2065456d3b8.jpg)
Od początku września do 24 listopada 2017 r. ZUS wydał już prawie 332,4 tys. decyzji dotyczących świadczeń z tzw. ustawy wiekowej. Tym samym już wydano decyzje dla ponad 81% wszystkich uprawnionych (410 tys.) osób, które do końca roku mogą
złożyć wnioski o emeryturę w związku z przywróceniem
wieku emerytalnego.
Ok. 60% spośród osób, które złożyły od września wnioski o emeryturę w związku z przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, stanowią osoby nieaktywne zawodowo. W grupie tej są osoby, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy i świadczenia przedemerytalne oraz osoby, które nie pracowały albo nie pobierały świadczenia. Wszystkie te osoby dzięki przywróceniu wieku emerytalnego mogą szybciej skorzystać z prawa do emerytury.
Biorąc pod uwagę liczbę złożonych
wniosków, na zakończenie pracy zawodowej decyduje się więcej kobiet (58,65%) niż mężczyzn (41,35%).
Osoby, które podejmują decyzję o kontynuowaniu aktywności zawodowej, otrzymają wyższe emerytury. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie.